Directory of Contacts

For all contact details from each GBIF Participant, you can go to this list and click on the name of the Participant.

Governing Board: Voting Participants

Participant Delegation members
Andorra
Ramon Copons (Head of delegation)
Technical Director
Institut d'Estudis Andorrans
Av Rocafort, 21-23
Edifici Molí, 3r pis

Sant Julià de Lòria
Andorra

+376 742630
Argentina
Martin Ramirez (Head of delegation)
Museo Argentino de Ciencias Naturales
A. Angel Gallardo 470
Ciudad de Buenos Aires
Argentina

+54 11 4982 8370, ext. 169
Arturo Jose Martinez (Additional delegate)
Consejo Nacional de Investigaciones Cientificas y Técnicas
Av. Rivadavia 1917
Buenos Aires
Argentina


Sergio Roig (Additional delegate)
Ministerio de Ciencia, Tecnología e Innovacíon Productiva
Godoy Cruz 2320
Buenos Aires
Argentina


Silvia Nakano (Additional delegate)
Ministerio de Ciencia, Tecnología e Innovación Productiva (MINCYT)
Avda. Córdoba 831

Buenos Aires
Argentina


Australia
John La Salle (Head of delegation)
Director of the Australian Insect Collection
Atlas of Living Australia
Atlas of Living Australia
CSIRO Ecosystem Sciences
GPO Box 1700

Canberra ACT
Australia

+61 2 6246 4262
Dave Martin (Additional delegate)
Atlas of Living Australia
CSIRO Ecosystem Sciences
GPO Box 1700

Canberra ACT
Australia

+61 2 6246 4439
Joanne Daly (Additional delegate)
CSIRO Strategic Advisor, Environment Group
Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO)
CSIRO
Black Mountain Laboratories
PO Box 1600

Canberra
Australia

+61-2 6246 4076
+61-2-6276 6273
Belgium
Francois Guissart (Head of delegation)
ICT Manager
Belgian Federal Science Policy Office
Louise Avenue 231 Louizalaan
1050

Brussels
Belgium

+32 (0)2 238 36 41
+32 2 230 59 12
André Heughebaert (Additional delegate)
IT engineer
Belgian Biodiversity Platform
Belgian Science Policy
Avenue Louise 231
Louizalaan

Brussels
Belgium

+32(0)2 238 3796
Benin
Gaston Akouehou (Head of delegation)
Point Focal diversité Biologique
Chargé de recherche en Foresterie Rurale au Cames
Economiste Spécialiste en Aménagement des espaces Agrosylvopastoraux
Ministère de l’Environnement, de l’Habitat et de l’Urbanisme
Ministère de l’Environnement, de l’Habitat et de l’Urbanisme
Cotonou
Benin

+229-95563534
Jean Cossi Ganglo (Temporary Head of delegation)
Maître de Conférences. Foresterie, Agroforesterie et Phytosociologie.
Chef du Département Aménagement et Gestion de l'Environnement
University of Abomey-Calavi.
Faculté des Sciences Agronomiques
Université d'Abomey-Calavi

Cotonou
Benin

00229 94578915
Jean Cossi Ganglo (Additional delegate)
Maître de Conférences. Foresterie, Agroforesterie et Phytosociologie.
Chef du Département Aménagement et Gestion de l'Environnement
University of Abomey-Calavi.
Faculté des Sciences Agronomiques
Université d'Abomey-Calavi

Cotonou
Benin

00229 94578915
Burkina Faso
Louis Blanc Traoré (Temporary Head of delegation)
Head of the Information & Environment Monitoring Office
Permanent Secretariat of the National Council for Environment and Sustainable Development
Permanent Secretariat of the National Council for Environment and Sustainable Development
01 BP 6486

Ouagadougou
Burkina Faso

+226 50 307343
+226 50 316491
Louis Blanc Traoré (Additional delegate)
Head of the Information & Environment Monitoring Office
Permanent Secretariat of the National Council for Environment and Sustainable Development
Permanent Secretariat of the National Council for Environment and Sustainable Development
01 BP 6486

Ouagadougou
Burkina Faso

+226 50 307343
+226 50 316491
Chile
Leonel Sierralta (Head of delegation)
Comisión Nacional del Medio Ambiente
Division of Natural Resources and Biodiversity
Ministry of the Environment
Teatinos 254/258

Santiago
Chile


Miguel Stutzin (Additional delegate)
Comisión Nacional del Medio Ambiente
Departamento de Protección de Recursos Naturales

Chile

56 2 2411861
Colombia
Juan Carlos Bello (Head of delegation)
Alexander von Humboldt Institute for Research on Biological Resources
Instituto Alexander von Humboldt
Calle 28A #15-09

Bogota
Colombia

+57 1 3202767, ext. 2100
Oscar Orrego (Temporary Head of delegation)
Principal Researcher
Alexander von Humboldt Biological Resources Research Institute
Alexander von Humboldt Biological Resources Research Institute
Calle 28A No.15-09

Bogotá, D.C.
Colombia

57+1+3202767
Brigitte LG Baptiste Ballera (Additional delegate)
Managing Director
Alexander von Humboldt Biological Resources Research Institute
Instituto Alexander von Humboldt
Calle 28A #15-09

Bogotá
Colombia

+571 3202767 ext. 1112
Costa Rica
Maria Auxiliadora Mora (Head of delegation)
Instituto Nacional de Biodiversidad (INBio)
Apdo. Postal 22-3100
Santo Domingo

Heredia
Costa Rica

+506 507 8175
+506 507 8274
Manuel Vargas (Additional delegate)
Instituto Nacional de Biodiversidad (INBio)
UEA de Bioinformática, INBio
Apdo. Postal 23-3100

Santo Domingo de Heredia
Costa Rica

(506) 507-8177
(506) 507-8274
Denmark
Katherine Richardson (Head of delegation)
Professor, Head of DanBIF Board
University of Copenhagen
University of Copenhagen
Natural History Museum
Department of Biology, Ecology and Evolution
Universitetsparken 15

Copenhagen Ø
Denmark


Finn Borchsenius (Additional delegate)
Associate Professor, Leader of DanBIF
Aarhus University
Aarhus University
Science Museums
Ole Worms Allé 1, Building 1137

Aarhus C
Denmark

+45 87 15 65 15
Isabel Calabuig (Additional delegate)
Node Manager & Data Curator at DanBIF
University of Copenhagen
Natural History Museum of Denmark
Universitetsparken 15

Copenhagen Ø
Denmark

+45 35 32 11 03
Estonia
Tiiu Kull (Head of delegation)
Professor, Head of the Department of Botany
Institute of Agricultural and Environmental Science
Institute of Agricultural and Environmental Science
Estonian University of Life Sciences
Kreutzwaldi 5

Tartu
Estonia

+372 7311 883
+372 7383 013
Liina Eek-Piirsoo (Additional delegate)
Senior Officer
Nature Conservation Department
Nature Conservation Department
Narva mnt. 7a - 329

Tallinn
Estonia

+372 626 2877
+372 626 2901
Finland
Leif Schulman (Head of delegation)
Director
Finnish Museum of Natural History
Finnish Museum of Natural History
PO Box 17

Helsinki
Finland

+358-50-5487692
Hanna Koivula (Additional delegate)
Finnish Museum of Natural History
Finnish Museum of Natural History
PO Box 17

Helsinki
Finland

+358-50-4154850
Hannu Saarenmaa (Additional delegate)
Research Director
Digitisation Centre of the Finnish Museum of Natural History and University of Eastern Finland
Digitisation Centre of the Finnish Museum of Natural History and University of Eastern Finland
P.O. box 111

Joensuu
Finland


Mari Walls (Additional delegate)
Finnish Environment Insitute (SYKE)
Finnish Environment Institute (SYKE)
Marine Research Centre
Mechelininkatu 34a
P.O. Box 140

Helsinki
Finland


France
Eric Chenin (Head of delegation)
Biodiversity information systems manager; SEP Excutive
GBIF- France/Institut de Recherche pour le Développement
GBIF- France/Institut de Recherche pour le Développement
IRD
32, avenue Henri Varagnat
Bondy Cedex

Paris
France

+33 1 40 79 80 65
Anne-Sophie Archambeau (Additional delegate)
Muséum National d'Histoire Naturelle
GBIF France
MNHN Géologie - CP 48
43 Rue Buffon

Paris
France

+33 1 40 79 80 65
Claude-Anne Gauthier (Additional delegate)
Museum National d'Histoire Naturelle
Museum national d’Histoire naturelle
Direction générale - CP 24
57, rue Cuvier

Paris
France

+33 1 71 21 46 58
Philippe Grandcolas (Additional delegate)
Institut de Systématique, Evolution, Biodiversité
UMR 7205 CNRS
Institut de Systématique, Evolution, Biodiversité Muséum national d'Histoire naturelle
Bât. Entomologie, case 50
45, rue Buffon

Paris
France

+33 1 40 79 38 48
+33 1 40 79 56 79
Régine Vignes-Lebbe (Additional delegate)
scientific coordinator
Muséum National d'Histoire Naturelle
GBIF France
MNHN Géologie
CP 48

Paris
France

+33 0 1 40798065
Simon Tillier (Additional delegate)
Senior Advisor for International Scientific Partnerships at Museum National d'Histoire Naturelle and Chargé de mission Biodiversité Ministère de l'Enseignement Supérieur et de la Recherche
Ministère de l'Enseignement supérieur et de la Recherche
Secteur Environnement
Direction Générale pour la Recherche et l'Innovation
Ministère de l'Enseignement Supérieur et de la Recherche
1, rue Descartes

Paris cedex 05
France

01 55 55 89 41
Germany
Christoph Häuser (Head of delegation)
Director
Coordination GBIF-D Entomology
Museum für Naturkunde
Leibniz-Institut für Evolutions- und Biodiversitätsforschung
The Directorate, Office for Project Coordination, International Cooperation and Science Policy
Invalidenstraße 43

Berlin
Germany

+49 30 209 38479
+49 30 2093 8561
Walter Berendsohn (Additional delegate)
Speaker of the German Node Coordinators Group
Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin-Dahlem
GBIF.DE - Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem
Freie Universität Berlin
Königin-Luise-Straße 6-8

Berlin
Germany

+49 30 838 501 46 (or 43)
+49 30 841 729 43
Ghana
Alfred A. Oteng-Yeboah (Head of delegation)
Deputy Director
University of Ghana
Department of Botany
University of Ghana, LEGON

Accra
Ghana

+233 244 77 22 56
++233 21 777 655
Alex Asase (Temporary Head of delegation)
Principal Investigator on the Ghana Biodiversity Informatics Project
University of Ghana
Department of Botany
University of Ghana
P. O. Box LG 55, Legon

Accra
Ghana

+233244128800
Alex Asase (Additional delegate)
Principal Investigator on the Ghana Biodiversity Informatics Project
University of Ghana
Department of Botany
University of Ghana
P. O. Box LG 55, Legon

Accra
Ghana

+233244128800
Iceland
Sigurdur Thrainsson (Head of delegation)
Specialist at Office of Policy and International Affairs
Ministry for the Environment and Natural Resources, Department of Land-quality
Skuggasundi 1
Reykjavik
Iceland

+354 545 8600
+354 562 4566
Ireland
Liam Lysaght (Head of delegation)
Director
National Biodiversity Data Centre
National Biodiversity Data Centre
Beechfield House
WIT West Campus Carriganore

Waterford
Ireland

+353 51 306240
Kenya
Geoffrey Mwachala (Head of delegation)
National Museums of Kenya
National Museums of Kenya
Box 40658

Nairobi
Kenya

+254 (0)20 3742131-4/3742161-4
Lawrence Monda (Temporary Head of delegation)
ICT Manager
National Museums of Kenya
National Museum of Kenya
Box 40658-00100

Nairobi
Kenya

+254 20 8164134 /35 / 36
+254 20 3741424
Lawrence Monda (Additional delegate)
ICT Manager
National Museums of Kenya
National Museum of Kenya
Box 40658-00100

Nairobi
Kenya

+254 20 8164134 /35 / 36
+254 20 3741424
Korea, Republic of
Sang Hun Lee (Head of delegation)
Multilateral Cooperation Division
Multilateral Cooperation Division
Ministry of Science, ICT and Future Planning
47 Gwanmun-ro

Gwacheon city, Gyeonggi-do
Republic of Korea

+82 2 2110 2330
Seung-Lak An (Temporary Head of delegation)
Director
National Science Museum
National Science Museum
Ministry of Science, ICT and Future Planning
481 Daedeokdaero
Yuseong-gu

Daejon City
Republic of Korea

+82 42 601 7982
+82 42 601 7788
Donghee Kim (Additional delegate)
Korea GBIF Office/Natural History Division
National Science Museum
National Science Museum
Ministry of Science, ICT and Future Planning,
481 Daedeokdaero, Yuseong-gu

Daejeon City
Republic of Korea

+82 42 601 7990
+82 42 601 7788
Heejung Kwon (Additional delegate)
Multilateral Cooperation Division
Multilateral Cooperation Division
Ministry of Science, ICT and Future Planning
47 Gwanmun-ro

Gwacheon city, Gyeonggi-do
Republic of Korea

+82 2 2110 2335
Hyung Seon (Howard) Park (Additional delegate)
Korea Institute of S&T Information
Korea Institute of S&T Information (KISTI)
245 Daehak-Ro, Yuseong-Gu

Daejeon city
Republic of Korea

+82 42 869 1762
82-42-828-5019
Jeongheui Lim (Additional delegate)
Senior Researcher
National Science Museum
National Science Museum,
Ministry of Science, ICT and Future Planning
481 Daedeokdae-ro, Yusung-gu

Daejon City
Republic of Korea

+82 42 601 7967
+82 42 601 7788
Woon Kee Paek (Additional delegate)
Senior Researcher of National Science Museum
National Science Museum
National Science Museum
Ministry of Science, ICT and Future Planning
481 Daedeokdaero
Yuseong-gu

Daejeon City
Republic of Korea

+82 42 601 7861
+82 42 601 7771
Madagascar
Félicitée Rejo Fienena (Head of delegation)
Director of CNRE
Centre National de Recherches sur l'Environnement
Centre National de Recherches sur l’Environnement
17, rue Rasamimanana Fiadanana
BP: 1739

antananarivo
Madagascar

032 02 053 48
Heriniaina Ramanankierana (Temporary Head of delegation)
Chef du Département “Ecosystèmes terrestres”
Centre National de Recherches sur l'Environnement
Centre National de Recherches sur l’Environnement
17, rue Rasamimanana FIADANANA
BP: 1739

Antananarivo
Madagascar


Hery Lisy Ranarijaona (Additional delegate)
Immeuble FOFIFA MAHAVOKY NORD
Mahajanga
Madagascar

(+261) 320557982
Jaona Ranaivo (Additional delegate)
Researcher
Centre National de Recherches sur l'Environnement
BP 1739
Antananarivo
Madagascar

00 261 33 02 772 79
00 261 20 22 26469
Mauritania
Mohamed Alada (Head of delegation)
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
BP 990

Nouakchott
Mauritania

+222-4525-3172
Moulaye Mohamed Baba Ainina (Temporary Head of delegation)
Chef Service Informatique Internet
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
BP 990
Nouakchott
Mauritania

+222 525 1361
+222 525 31 72
Adballahi Ould Mohamed Vall (Additional delegate)
Professor
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
Ecole Normale Superieure de Nouakchott
BP 990

Nouakchott
Mauritania

+222 45 25 31 84
+222-4525-3172
Ahmed Ould Ismail Ould Boumediena (Additional delegate)
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
BP 990
Nouakchott
Mauritania

+222 45 25 31 84
Ahmedou Ould Soule (Additional delegate)
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
BP 990
Nouakchott
Mauritania

+222 45 25 31 84
Moulaye Mohamed Baba Ainina (Additional delegate)
Chef Service Informatique Internet
Ecole Normale Supérieure de Nouakchott
BP 990
Nouakchott
Mauritania

+222 525 1361
+222 525 31 72
Mexico
Patricia Koleff Osorio (Head of delegation)
Technical Director for Analysis and Prioritisation
Comisión Nacional para el Conocimiento y Uso de la Biodiversidad
Av. Liga Periférico - Insurgentes Sur, Núm. 4903
Col. Parques del Pedregal
Delegación Tlalpan

México D.F.
Mexico

+52 55 5004 5005
+52 55 5004 5031
Jorge Soberón Mainero (Additional delegate)
Research Scientist
University of Kansas
Natural History Museum & Biodiversity Research Center
Dyche Hall
1345 Jayhawk Blvd.

Lawrence
United States of America

+1 (785) 864-3897
Raul Jimenez Rosenberg (Additional delegate)
Comisión Nacional para el Conocimiento y Uso de la Biodiversidad
Conabio
Liga Periferico Insurgentes Sur 4903 Parques del Pedregal Del. Tlalpan

Mexico DF
Mexico

+52 55 5004 5009
+52 55 5004 5031
Netherlands
Eli van der Heide (Head of delegation)
Ministry of Education, Culture and Science
PO Box 16375
Den Haag
Netherlands

+31 (0) 70 412 33 07
Cees Hof (Additional delegate)
Netherlands Biodiversity Information Facility (NLBIF)
PO Box 93102
Amsterdam
Netherlands

+31 20 525 54 96
New Zealand
James Holborow (Head of delegation)
Terrestrial Ecosystems Manager
Department of Conservation - Te Papa Atawhai
Private Bag 4715
Christchurch
New Zealand


Alison Fordyce (Additional delegate)
Sector Manager, Environment and Society
Ministry of Business, Innovation and Employment
Ministry of Business, Innovation & Employment
Science Investments, Science Skills and Innovation
33 Bowen Street, PO Box 5762

Wellington
New Zealand

+64 (0)4 901 4177 Ext: 44177
Dennis Gordon (Additional delegate)
Principal Scientist, Aquatic Biodiversity & Biosecurity
National Institute of Water & Atmospheric Research Ltd
National Institute of Water & Atmospheric Research
Private Bag 14-901,

Kilbirnie, Wellington
New Zealand


Jerry Cooper (Additional delegate)
Principal Scientist, Informatics & Biosystematics
Landcare Research
Landcare Research
PO Box 69040

Lincoln
New Zealand

+64 3 321 9641
+64 3 325 2418
Mark Costello (Additional delegate)
University of Auckland
University of Auckland
Leigh Marine Laboratory
PO Box 349

Warkworth
New Zealand

+64-9-3737599 ext 83608
+64-9-422 6113
Norway
Per Backe-Hansen (Head of delegation)
Special Adviser at The Research Council of Norway
The Research Council of Norway
Division for Energy, Resources and the Environment, PO Box 564
Lysaker
Norway

+47 22 03 73 03
+47 22 03 73 62
Dag Terje Filip Endresen (Additional delegate)
Natural History Museum-Oslo
Natural History Museum, University of Oslo,
PO Box 1172, Blindern

Oslo
Norway

+47 22851654
Fridtjof Mehlum (Additional delegate)
Natural History Museum-Oslo
Natural History Museum, University of Oslo,
P.O. Box 1172 Blindern

Oslo
Norway

+47 2285 1723
+47 2285 1837
Ivar Myklebust (Additional delegate)
Director
Artsdatabanken
Erling Skakkes gt. 47
Trondheim
Norway

+47 73 59 21 51
+ 47 73 59 22 40
Nils Valland (Additional delegate)
Artsdatabanken
Norwegian Biodiversity Information Centre
Artsdatabanken
Erling Skakkes gt. 47

Trondheim
Norway

+47 73592301
Peru
Maria Luisa del Rio (Head of delegation)
Ministerio del Ambiente
Avenida Guardia Civil 205
San Borja

Lima
Peru

+ 511 225 5370
+ 511 225 5369
Portugal
Ana Morgado (Head of delegation)
Instituto de Investigação Científica Tropical (IICT)
Instituto de Investigação Científica Tropical Trav. Conde da Ribeira 9
Lisboa
Portugal

(+351) 213616340
(+351) 213631460
Luisa Igreja (Additional delegate)
Fundação para a Ciência e a Tecnologia
Av. D. Carlos I, 126-7
LIsboa
Portugal

+351 213911537
Rui Figueira (Additional delegate)
Instituto de Investigação Científica Tropical (IICT)
Tropical Research Institute (IICT)
Trav. Conde da Ribeira 9

Lisboa
Portugal

+351 213616340
+351 213634160
Slovakia
Karol Marhold (Head of delegation)
Professor
Slovak Academy of Sciences
Institute of Botany
Department of the Taxonomy of Vascular Plants
Dúbravská cesta 9

Bratislava
Slovakia

+421 2 5942 6128
+421 2 5477 1948
Eduard Stloukal (Additional delegate)
Head of department
Comenius University
Department of Zoology
Comenius University
Mlynska dolina B-1

Bratislava
Slovakia

+421-2-60296333
Slovenia
Matija Gogala (Head of delegation)
Prof. Dr.
Slovenian Academy of Sciences and Arts
Novi trg 3
Ljubljana
Slovenia

+386 1 7566777
+386 1 4256492
Mladen Kotarac (Additional delegate)
Mr.
Center for Cartography of the Flora and Fauna
Antoliciceva 1
Miklavz na Dravskem polju
Slovenia

+386 41 735429
South Africa
Tanya Abrahamse (Head of delegation)
Chief Executive Officer
South African National Biodiversity Institute-Pretoria
Private Bag X101
Pretoria
South Africa

+27 21 843 5200
+27 12 804 5343
Leluma Matooane (Additional delegate)
Department of Science & Technology
Department of Science & Technology
building 53, CSIR Campus
Meiring Naude, Brumeria

Pretoria
South Africa

+27 12 843 6437
+27 86 550 7028
Selwyn Willoughby (Additional delegate)
Technical Advisor for BIOPAMA Observatory in Eastern and Southern Africa
BIOPAMA ESA

South Africa


Spain
Fernando Ballestero Diaz (Head of delegation)
Ministry of Economy and Competitiveness
Ministry of Economy and Competitiveness

Spain


Francisco Pando (Temporary Head of delegation)
Real Jardín Botánico - CSIC
GBIF Spain Coordination Unit
C/ Claudio Moyano, 1

Madrid
Spain

+34 91 420 30 17 x 274
+34 91 429 2405
Arturo H. Ariño (Additional delegate)
University of Navarra
Dept. Zoology and Ecology
Irunlarrea, 1

Pamplona
Spain

+34-948425600 x 6296
+34-948425649
Carmen Quesada (Additional delegate)
Herbarium, University of Granada
Rector López Argüeta, 8
Granada
Spain

+34 958246329
+34 958246329
Francisco Pando (Additional delegate)
Real Jardín Botánico - CSIC
GBIF Spain Coordination Unit
C/ Claudio Moyano, 1

Madrid
Spain

+34 91 420 30 17 x 274
+34 91 429 2405
Juan Miguel Gonzalez Aranda (Additional delegate)
Deputy director
Ministry of Economy and Competitiveness
C/. Albacete, nº 5 - 5ª Planta Norte
Madrid
Spain

+34 91 603 83 30
Sweden
Maria Thuveson (Head of delegation)
Research officer, Head of Unit, Department of research funding
Swedish Research Council
Swedish Research Council
Västra Järnvägsgatan 3
Box 1035

Stockholm
Sweden

+46 8 546 44 193
Anders Telenius (Additional delegate)
Associate Professor, Node Manager, GBIF-Sweden
Swedish Museum of Natural History
Swedish Museum of Natural History
PO Box 50007

Stockholm
Sweden

+46 8 5195 5129
Mats Andersson (Additional delegate)
Swedish Research Council
Swedish Research Council
Västra Järnvägsgatan 3
Box 1035

Stockholm
Sweden


Mickaël Graf (Additional delegate)
MSc, Systems Developer, GBIF-Sweden
Swedish Museum of Natural History
GBIF-Sweden
P.O. Box 50007

Stockholm
Sweden

+46 8 5195 4045
Tanzania, United Republic of
Pantaleo KT Munishi (Head of delegation)
Sokoine University of Agriculture (SUA)
Department of Forest Biology
Faculty of Forestry and Nature Conservation
Sokoine University of Agriculture
P.O. Box 3010 Chuo Kikuu

Morogoro
Tanzania

+255 23 260 3511 - 4 ext. 4522
+255 23 260 4651
Hassan Mshinda (Additional delegate)
Director General
Tanzania Commission for Science and Technology (COSTECH, Tanzania)
COSTECH
P.O. Box 4302

Dar es Salaam
Tanzania


Hulda Gideon (Additional delegate)
TanBIF Node Manager
Tanzania Commission for Science and Technology (COSTECH, Tanzania)
P.O. Box 4302
Dar es Salaam
Tanzania


+255 22 2775313
Uganda
Peter Ndemere (Head of delegation)
Executive Secretary of Uganda National Council for Science and Technology
Uganda National Council for Science and Technology
Uganda National Council for Science and Technology
Plot 6 Kimera Road, Ntinda
P.O. Box 6884

Kampala
Uganda

+256 414 705 500
+256 414 234 579
Gerald Eilu (Additional delegate)
Makerere University
Makerere University
Department of Forestry
P.O. Box 7062

Kampala
Uganda

+256 772 642 640
Innocent Akampurira (Additional delegate)
Science Officer
Uganda National Council for Science and Technology
Uganda National Council for Science and Technology
Plot 6, Kimera Road, Ntinda
P.O. Box 6884

Kampala
Uganda

+256 414 705 528
+256 414 234 579
Julius Ecuru (Additional delegate)
Assistant Executive Secretary
Uganda National Council for Science and Technology
Uganda National Council for Science and Technology
Plot 6, Kimera Road, Ntinda
P. O. Box 6884

Kampala
Uganda

+256 414 705 500
+256 414 234 579
Maxwell Otim-Onapa (Additional delegate)
Deputy Executive Secretary
Uganda National Council for Science and Technology
Uganda national Council for Science and Technology, Plot 6 Kimera Road, Ntinda, PO Box 6884
Kampala
Uganda

+256414705500
+256414234579
United Kingdom
Mark Stevenson (Head of delegation)
Senior Scientific Officer - Biodiversity Assessment and Monitoring
Department for Environment, Food and Rural Affairs - Defra
Biodiversity Science Team
Department for Environment, Food and Rural Affairs
Building 142, AHVLA,
Woodham Lane,
New Haw, Addlestone

Surrey
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 1932 342523
Alan Paton (Additional delegate)
Assistant Keeper
Royal Botanic Gardens-Kew
Harbarium
Kew,

Richmond Surrey
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 (0)20 8332 5295
+44 (0) 20 8332 5278
Chris Lyal (Additional delegate)
The Natural History Museum
Entomology Department
Cromwell Road

London
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 207 942 5113
+44 207 942 5661
David Roy (Additional delegate)
Head of the Biological Records Centre
Centre for Ecology & Hydrology
Centre for Ecology and Hydrology
Maclean Building
Benson Lane
Crowmarsh Gifford
Wallingford

Oxfordshire
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 (0) 1491 838800
Lawrence Way (Additional delegate)
Surveillance and Monitoring Programme Leader
Joint Nature Conservation Committee
Monkstone House, City Road
Peterborough
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 1733 866860
+44 1733 555948
Roderic Page (Additional delegate)
University of Glasgow
Division of Ecology and Evolutionary Biology
Faculty of Biomedical and Life Science
Graham Kerr Building
University of Glasgow

Glasgow
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 141 330 4778
+44 141 330 2792
Stephen Wilkinson (Additional delegate)
Joint Nature Conservation Committee
Monkstone House, City Road
Peterborough
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 1733 866865
+44 1733 555948
United States
Jane Silverthorne (Head of delegation)
Deputy Assistant Director
National Science Foundation
Directorate for Biological Sciences
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard

Arlington
United States of America


Anna Weitzman (Additional delegate)
Informatics and Botanical Researcher
P.O. Box 37012
Washington,
United States of America

+1.202.633.0846
Ben Wheeler (Additional delegate)
United States Geological Survey
U.S. Geological Survey
Room 2527, Bldg 810
MS 302, Denver Federal Center

Denver
United States of America

+1 303 202 4663
+1 703 648 4098
Gerald “Stinger” Guala (Additional delegate)
U.S. Geological Survey
U.S. Geological Survey
12201 Sunrise Valley Drive, MS 302

Reston, VA
United States of America

+1-703-648-4311
+1-703-648-4224
Greg Riccardi (Additional delegate)
Director
Institute for Digital Information and Scientific Communication
Florida State University

Tallahassee
United States of America

850-644-2869
Leonard Krishtalka (Additional delegate)
Director and Professor
University of Kansas
Biodiversity Institute
Dyche Hall, Room 602B
1345 Jayhawk Blvd

Lawrence
United States of America

+1 785 864 3451
+1 785 864 5335
Mark Fornwall (Additional delegate)
U.S. Geological Survey
Center for Biological Informatics
USGS Biological Resources Discipline
P.O. Box 25046
DFC MS302

Denver
United States of America

+1 303 202 4220
+1 303 202 4219
Michael Frame (Additional delegate)
U.S. Geological Suvery
Biological Informatics
12201 Sunrise Valley Drive
MS 302,

Reston
United States of America

+1 703 648 4164
+1 703 648 4280
Scott Edwards (Additional delegate)
Division Director for BIO/Division of Biological Infrastructure
Department of Organismic and Evolutionary Biology,
Harvard University,
26 Oxford Street

Cambridge, MA
United States of America

+1 617 384 8082
+1 617 495 5667
Uruguay
Gabriel Aintablian (Head of delegation)
Director
La Dirección de Innovación, Ciencia y Tecnología para el Desarrollo (DICYT)
Paraguay 1470 p.2.
C.P. 111000

Montevideo
Uruguay

0598 2901 4285 ext 136

Governing Board: Associate Country Participants

Participant Delegation members
Austria
Martin Götzl (Head of delegation)
Project Manager
Nature Conservation Department
Umweltbundesamt
Nature Conservation Department
Spittelauer Lände 5

Vienna
Austria

++43 1 31304 3380
++43 1 31304 3700
Andrea H. Nouak (Additional delegate)
Austrian Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management
Federal Ministry for the Environment
Dept. V/9 International Environmental Affairs
Stubenbastei 5

Wien
Austria

+43 1 51522 1616
+43 1 51522 7626
Brazil
Carlos Afonso Nobre (Head of delegation)
Secretary for Research and Development Projects and Programs
Ministério da Ciência, Tecnologia e Inovação
Ministry of Science
Brasilia
Brazil


Andrea Ferreira Portela Nunes (Temporary Head of delegation)
General Coordinator for Ecosystems Management
Ministério da Ciência, Tecnologia e Inovação
Ministério da Ciência, Tecnologia e Inovação<br />
Esplanada dos Ministérios Bloco E
Sala T77

Brasilia
Brazil

55 61 3317 7918
Canada
Mark Graham (Head of delegation)
Vice President, Research and Collections
Canadian Museum of Nature
Canadian Museum for Nature
P.O. Box 3443, Station D

Ottawa, Ontario
Canada

+1 613 566 4743
+1 613 364 4022
Central African Republic
Georgette Florence Koyt Daballe (Head of delegation)
Université de Bangui
Université de Bangui
BP 1383 FACSS

Bangui
Central African Republic

+236 21 61 17 67
Fax : +236 21 61 78 90
Congo
Assori Itoua Ngaporo (Head of delegation)
General Delegate
Ministry of Scientific Research and Technical Innovation
Ministry of Scientific Research and Technical Innovation
General Delegation of Scientific and Technical Research
13 Avenue Charles de Gaulle

Brazzaville
Congo


Mathieu Ndounga (Additional delegate)
Directeur
Centre d’Etudes sur les Ressources Végétales
Centre d’Etude sur les Ressources Végetales
Enceinte ex ORSTROM
chemin de l’Auberge de Gascogne

Brazzaville
Congo

+242 526 05 06/+242 697 73 70
Guinea
Sédibinet Sidibe (Head of delegation)
Directeur
Centre d'Observation, de Surveillance et d'Information Environnementales
Centre
d'Observation, de Surveillance et
d'Information Environnementales (COSIE)
BP 761

Conakry
Guinea

+224 622 46 23 91
Saïdou Doumbouya (Additional delegate)
Centre d'Observation, de Surveillance et d'Information Environnementales
Centre d'Observation, de Surveillance et d'Information Environnementales (COSIE)
BP 3641

Conakry
Guinea

+224 628 20 96 54
+224 45 15 89
India
Hem Pande (Head of delegation)
Additional Secretary and India’s National Focal Point for CBD
Ministry of Environment and Forests
Ministry of Environment & Forests
Government of India
Room 622, Paryavaran Bhawan, CGO Complex
Lodi Road

New Delhi
India

+91-11 24695130
+91-11-24363967
Sujata Arora (Additional delegate)
Additional Director
Ministry of Environment and Forests
Ministry of Environment & Forests
Government of India, Room No. 604, Paryavaran Bhawan, CGO Complex, Lodi Road

New Delhi
India

+91 11 24695135
Indonesia
Bambang Prasetya (Head of delegation)
Deputy Chairman for Life Sciences
Indonesian Institute of Sciences (LIPI)
Indonesian Institute of Sciences (LIPI)
Sasana Widya Sarwono Building
3rd Floor
Jalan Jenderal Gatot Subroto No. 10

Jakarta
Indonesia


Siti Nuramaliati Prijono (Additional delegate)
Director
Research Center for Biology - LIPI
Research Center for Biology - LIPI
Cibinong Science Center
Jl. Raya Jakarta-Bogor KM 46

Cibinong, Bogor
Indonesia

62-21-8790-7636; 8790-7604
62 21 8790-7612
Israel
Ofer Steinitz (Head of delegation)
Head of Data Management Department
Israel Nature & Parks Authority
Division of Science & Conservation
Israel Nature & Parks Authority
3 Am Veolamo St.

Jerusalem
Israel

+972 2 5006214
Simon Nemtzov (Additional delegate)
Israel Nature & Parks Authority
Division of Science and Conservation
Israel Nature and Parks Authority
3 Am Ve Olamo St.,

Givat Shaul, Jerusalem
Israel

+972-2-5014810
+972-2-5006281
Japan
Yumi Ukawa (Head of delegation)
Ministry of Foreign Affairs
Ministry of Foreign Affairs
2-2-1, Kasumigaseki, Chiyoda-ku

Tokyo
Japan

+81 3 5501 8000 (ext. 3133)
+81-3-5501-8228
Keiichi Matsuura (Additional delegate)
National Museum of Nature and Science
National Museum of Nature and Science
4-1-1 Amakubo

Tsukuba, Ibaraki Perfecture
Japan

+81 29 853 8301
Morio Tsuchiya (Additional delegate)
Ministry of the Environment of Japan
Global Biodiversity Strategy Office
Nature Conservation Bureau
Ministry of the Environment, Japan


Japan

+81 3 5521 8275
+81 3 3591 3228
Motomi Ito (Additional delegate)
University of Tokyo
University of Tokyo
Department of Systems Sciences
Komaba, Meguro-ku

Tokyo
Japan

+81-3-5454-4305
+81-3-5454-4305
Tsuyoshi Hosoya (Additional delegate)
Senior Curator
National Museum of Nature and Science
Department of Botany
National Science Museum
Amakubo 4-1-1

Tsukuba, Ibaraki
Japan


Yasukuni Shibata (Additional delegate)
Ministry of the Environment of Japan
Biodiversity Policy Division
Nature Conservation Bureau
Ministry of the Environment, Japan
1-2-2 Kasumigaseki, Chiyoda-ku

Tokyo
Japan

+81-3-5521-8275
Luxembourg
Alain Faber (Head of delegation)
Director
Musée National d'Histoire Naturelle
25, rue Munster
Luxembourg-Grund
Luxembourg

+352 46 22 33-420
Pakistan
Khalid Mahmood (Head of delegation)
Curator
Pakistan Museum of Natural History
Zoological Science Division
Pakistan Museum of Natural History
Garden Avenue, Islamabad
Pakistan

Islamabad
Pakistan

+92 51 925 2084
+92 51 925 2087
Ubaidullah Azeem (Additional delegate)
NODE Officer, System Analyst
Pakistan Museum of Natural History
Pakistan Museum of Natural History (PMNH)
IT Section
Garden Avenue, Shakarparian

Islamabad
Pakistan

+92 51 925 2095
+92 51 925 2087
Philippines
Theresa Mundita S. Lim (Head of delegation)
Director
Protected Areas and Wildlife Bureau
Ninoy Aquino Parks and Wildlife Center
Diliman Quezon City
Philippines

+632 924 6031, local
+632 924-0109
Nelson Devanadera (Additional delegate)
Assistant Director
Protected Areas and Wildlife Bureau




+63 2 9246031, local 205 and 206
Poland
Piotr Tykarski (Head of delegation)
Secretary of PolBIN/KSIB
Faculty of Biology, Dept. of Ecology, University of Warsaw
Faculty of Biology, Dept. of Ecology
Biological and Chemical Research Centre
Żwirki i Wigury 101

Warsaw
Poland

+48 22 55 26 537
Michal Kozakiewicz (Additional delegate)
Professor, Coordinator of PolBIN/KSIB
Faculty of Biology, Dept. of Ecology, University of Warsaw
Faculty of Biology, Dept. of Ecology
Biological and Chemical Research Centre
Żwirki i Wigury 101

Warsaw
Poland

+48 22 55 26 514
Switzerland
Sarah Pearson (Head of delegation)
Federal Office for the Environment
Federal Office for the Environment (FOEN)
Species, Ecosystems, Landscapes Division

Bern
Switzerland

+41 31 322 68 66
Daniel Burckhardt (Additional delegate)
President, Committee GBIF Switzerland
Naturhistorisches Museum Basel
Naturhistorisches Museum Basel
NMB, Augustinergasse 2

Basel
Switzerland

+41 61 266 55 38
Pascal Tschudin (Additional delegate)
Centre Suisse de Cartographie de la Faune
CSCF, Passage Max-Meuron 6
Neuchâtel
Switzerland

+41 32 724 92 97
+41 32 725 70 29
Yves Gonseth (Additional delegate)
Director
Centre Suisse de Cartographie de la Faune
CSCF, Passage Max-Meuron 6
Neuchâtel
Switzerland

+41 32 7 257 257
+41 32 7 177 969
Togo
Kouami Kokou (Head of delegation)
Professor and Lecturer in Botany and Forest Ecology in the Faculty of Science at the University of Lomé and at l'Institut National de Formation Agricole de Tové
Université de Lomé
Laboratoire de Botanique/Ecologie
Faculté des Sciences
Université de Lomé

Lomé
Togo

+228 9002 04 11
+228 2221 85 95
Aboudou Raoufou Radji (Temporary Head of delegation)
Senior Lecturer - Curator of Togo National Herbarium
Université de Lomé
Ornamental Horticulture and Urban Ecology
Université de Lomé

Lomé
Togo

+228 90045114
Aboudou Raoufou Radji (Additional delegate)
Senior Lecturer - Curator of Togo National Herbarium
Université de Lomé
Ornamental Horticulture and Urban Ecology
Université de Lomé

Lomé
Togo

+228 90045114
Isabelle Glitho (Additional delegate)
Dean of Faculty of Sciences - Professor in Animal Biology
Université de Lomé
University of Lome
Lomé
Togo

+228 9002 04 11

Governing Board: Other Associate Participants

Participant Delegation members
ARCOS
Laurent Ntahuga (Head of delegation)


Burundi

+25779589682
Sam Kanyamibwa (Additional delegate)
Executive Secretary
ARCOS Registered Office, UK
Wellbrook Court
Birdlife International
Girton Road

Cambridge
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 1223 277 318
+44 1223 277 200
BioNet-AndinoNet
José Clavijo Albertos (Head of delegation)
Universidad Central de Venezuela
Museo del Instituto de Zoologia Agricola Francisco Fernandez Yepez (MIZA)
Facultad de Agronomia - Universidad Central de Venezuela
Maracay - Aragua 2101 Apdo Postal 4579

Aragua
Venezuela

+58 243 5506958/+58 243 5506959/+58 243 5506957
ACB
Christian Elloran (Additional delegate)
Database Specialist & Programmer at ASEAN Centre for Biodiversity (ACB)
ASEAN Centre for Biodiversity
3/F ERDB Building,
UPLB Forestry Campus,
Los Baños

Laguna
Philippines

+63 49 5363089; +63 49 5361739
+63 49 5362865
Sheila Vergara (Additional delegate)
BIM Director
ASEAN Centre for Biodiversity
Forestry Campus
University of the Philippines at Los Banos,
3/F ERDB Building,
UPLB Forestry Campus,
Los Baños

Laguna
Philippines

+6349 5362865
BHL
Nancy E. Gwinn (Head of delegation)
BHL Executive Committee Chair and Director of Libraries
Smithsonian Libraries
Smithsonian Libraries
P.O. Box 37012 MRC 154

Washington, DC
United States of America

+1 202 633 2240
Connie Rinaldo (Additional delegate)
Director
Ernst Mayr Library of the Museum of Comparative Zoology
Ernst Mayr Library of the Museum of Comparative Zoology
Harvard University

Cambridge, Massachusetts
United States of America


BioNET-INTERNATIONAL
Keng-Yeang Lum (Head of delegation)
Chief Scientist
BioNET-ASEANET
ASEANET
c/o CABI-SEARC
P.O. Box 210

Selangor
Malaysia

+60 3 8943 2921
++60 8942 6490
Bioversity International
Elizabeth Arnaud (Head of delegation)
F07 Coordinator, SINGER Coordinator
Bioversity International
Bioversity International
Parc Scientifique Agropolis II
1990, boulevard de La Lironde

Montpellier Cedex 5
France

+33 46 7611302
BGCI
Sara Oldfield (Head of delegation)
Secretary General
Botanic Gardens Conservation International
Descanso House
199 Kew Road

Richmond, Surrey
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 (0)20 8332 5953
+44 (0)20 8332 5956
Suzanne Sharrock (Additional delegate)
Director of Public Awareness
Botanic Gardens Conservation International
Descanso House
199 Kew Road

Richmond, Surrey
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 208 332 5953
+44 208 332 5956
Canadensys
Anne Bruneau (Head of delegation)
Institut de recherche en biologie végétale (IRBV)
Institut de recherche en biologie végétale (IRBV)
Dépt. sciences biologiques
Université de Montréal
4101 Sherbrooke E

Montreal (QC)
Canada

+1 514.343.2121
Bénédicte Rivière (Additional delegate)
Research Officer
Institut de recherche en biologie végétale (IRBV)
Institut de recherche en biologie végétale (IRBV)
Dépt. sciences biologiques
Université de Montréal
4101 Sherbrooke E.

Montreal (QC)
Canada


CAS
Keping Ma (Head of delegation)
Chinese Academy of Sciences
Institute of Botany
Biodiversity Committee
20 Nanxincun, Xiangshan, Haidian District

Beijing
China

+86-10-62836223
+86-10-82599518
Liqiang Ji (Temporary Head of delegation)
Institute of Zoology
Institute of Zoology
Chinese Academy of Sciences
1 Beichen West Road, Chaoyang District

Beijing
China

+86-10-64807129
+86-10-64807099
Liqiang Ji (Additional delegate)
Institute of Zoology
Institute of Zoology
Chinese Academy of Sciences
1 Beichen West Road, Chaoyang District

Beijing
China

+86-10-64807129
+86-10-64807099
Chinese Taipei
Jeng-Jiann Chiu (Head of delegation)
General Director, Life Science Division
Ministry of Science and Technology
No. 106, Sec. 2, Heping E. Road
Da’an District

Taipei City
Chinese Taipei

+886 2 2737 7540
Kwang-Tsao Shao (Temporary Head of delegation)
Research Fellow
TaiBIF
Biodiversity Research Center
Academia Sinica
No. 128, Sec. 2, Academia Rd.

Nankang, Taipei City
Chinese Taipei

++886-2-27887330 ext 200
Chau-Chin Lin (Additional delegate)
Research Fellow
Taiwan Forestry Research Institute
Council of Agriculture
No. 53, Nanhai Road
Zhongzheng District

Taipei City
Chinese Taipei

+886 2 2303 9978 #2660
Chien-Jen Chen (Additional delegate)
Vice President
Academia Sinica
No. 128, Sec. 2, Academia Road
Nangang District

Taipei City
Chinese Taipei

+886 2 2789 9402
Ruey-Shing Lin (Additional delegate)
Research Scientist
Endemic Species Research Institute
Endemic Species Research Institute
No. 1, Mingsheng E. Road
Jiji Township, Nantou County


Chinese Taipei


Yu-Huang Wang (Additional delegate)
Scientific Researcher
Taiwan Forestry Research Institute
Taiwan Forestry Research Institute
Council of Agriculture
No. 53, Nan-Hai Road
Zhongzheng District

Taipei City
Chinese Taipei

+886 2 2303 9978 ext 2659
CYTED
Alberto Majó Piñeyrúa (Head of delegation)
Secretary General
CYTED
c/ Amaniel, 4

Madrid
Spain

+34-91-531 63 87
CBOL
Scott Miller (Head of delegation)
Smithsonian Institution - National Museum of Natural History
The Smithsonian
Office of the Under Secretary for Science
MRC 009
PO Box 37012

Washington
United States of America

+1 202 633 5135
+1 202 633 8942
David E. Schindel (Additional delegate)
Executive Secretary
Consortium for the Barcode of Life (CBOL)
Consortium for the Barcode of Life (CBOL)
National Museum of Natural History
Smithsonian Institution
P.O. Box 37012
MRC-105,

Washington,
United States of America

+1 202/633-0812
+1 202/633-2938
CETAF
Michelle J Price (Head of delegation)
Chair of CETAF, Curator of bryophytes, ferns and gymnosperms
Conservatoire et Jardin Botaniques de la Ville de Genève
Chemin de l’Impératrice, 1, CP 60

Chambésy-GE
Switzerland

+41 (0)22 418-5148
+41 (0)22 418-5101
Ana Casino (Additional delegate)
General Secretary
CETAF, AISBL-Consortium of European Taxonomic Facilities
CETAF, AISBL-Consortium of European Taxonomic Facilities
c/o Royal Belgian Institute of Natural Sciences
Rue Vautier, 29

Brussels
Belgium

+32 (0) 2 627 42 51
Discover Life
John Pickering (Head of delegation)
University of Georgia
517 Biological Sciences Building
Athens, GA
United States of America

+1 706-542-1115
+1 706-542-3344
Gail Kampmeier (Additional delegate)
Senior Research Scientist
Illinois Natural History Survey
Illinois Natural History Survey
1101 W. Peabody Dr.

Urbana, IL
United States of America


+1 217-244-1707
DIVERSITAS
Eva Spehn (Head of delegation)
Institute of Botany
Institute of Botany
University of Basel
Schoenbeinstr.6

Basel
Switzerland

++41 (0)61 267 35 11
++41 (0)61 267 35 04
Anne-Helene Prieur-Richard (Additional delegate)
Acting Executive Director
DIVERSITAS
c/o Muséum National d’Histoire Naturelle
57 Rue Cuvier - CP 41

Paris Cedex 05
France

+33 (0)1 40 79 80 43 (Direct)
+33 (0)1 40 79 80 45
EOL
Graham Higley (Head of delegation)
EOL Executive Chair
EOL Executive Chair
c/o 23 Walcott Avenue

Christchurch, Dorset
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 (0) 1202 385851
+44 20 794 5559
Bob Corrigan (Additional delegate)
The Encyclopedia of Life (EOL)
The Encyclopedia of Life (EOL)
c/o National Museum of Natural History
Smithsonian Institution
P.O. Box 37012, MRC 106

Washington
United States of America


EWT
Harriet Davies-Mostert (Head of delegation)
Head of Sciences & Research
Endangered Wildlife Trust
Endangered Wildlife Trust
Post Bag X11
Modderfontein

Johannesburg
South Africa


Lizanne Roxburgh (Additional delegate)
Biodiversity Information Specialist
Endangered Wildlife Trust
Endangered Wildlife Trust
Post Bag X11
Modderfontein

Johannesburg
South Africa

+27 11 372 3600
+ 27 11 608 4682
Yolan Friedmann (Additional delegate)
Chief Executive Officer
Endangered Wildlife Trust
Post Bag X11
Modderfontein

Johannesburg
South Africa

+27 11 372 6300
+27 11 608 4682
EEA
Ronan Uhel (Head of delegation)
Head of Programme - NSV - Natural systems and vulnerability
European Environment Agency
European Environment Agency
Kongens Nytorv 6

Copenhagen
Denmark

+45 33 36 71 30
ICLEI
Shela Patrickson (Head of delegation)
Manager, ICLEI Cities Biodiversity Center
ICLEI - Local Governments for Sustainability
ICLEI - Local Governments for Sustainability
PO Box 5319
Tygervalley

Cape Town
South Africa

+27 21 202 0389
+27 87 809 6185
ITIS
Gerald “Stinger” Guala (Head of delegation)
U.S. Geological Survey
U.S. Geological Survey
12201 Sunrise Valley Drive, MS 302

Reston, VA
United States of America

+1-703-648-4311
+1-703-648-4224
Allen Allison (Additional delegate)
Vice President for Science
Bishop Museum
Bishop Museum
1525 Bernice Street

Honolulu, Hawaii
United States of America

+1 808-848-4145
+1 808-847-8252
Thomas M. Orrell (Additional delegate)
Acting Director ITIS/Informatics Branch Chief
Smithsonian Institution
PO Box 37012
National Museum of Natural History
CE-236, MRC-136

Washington, DC
United States of America

+1 202 633-2151
+1 202 357-4122
IABIN No official delegation information
iBOL
Paul Hebert (Head of delegation)
President, CEP & Scientific Director
International Barcode of Life
International Barcode of Life
Secretariat
Centre for Biodiversity Genomics
University of Guelph

Guelph, ON
Canada

+1 519 824 4120 x 56250
+1 519 824 5703
ICIPE No official delegation information
ICIMOD
David Molden (Head of delegation)
Director General
International Centre for Integrated Mountain Development
International Centre for Integrated Mountain Development
GPO Box 3226
Khumaltar, Lalitpur

Kathmandu
Nepal

+977 1 5003222
+977 1 5003299
ILTER
David Blankman (Head of delegation)
Director, Information Management, Israel LTER
International Long Term Ecological Research
Caspi 21 Apt 2A
Jerusalem
Israel

972-77-442-1951
1-(206) 309-0352
NSCA
Leonard Krishtalka (Head of delegation)
Director and Professor
University of Kansas
Biodiversity Institute
Dyche Hall, Room 602B
1345 Jayhawk Blvd

Lawrence
United States of America

+1 785 864 3451
+1 785 864 5335
Naturalis
Edwin van Huis (Head of delegation)
General Director
Naturalis Biodiversity Center
Naturalis Biodiversity Center
Darwinweg 2
P.O. Box 9517

Leiden
Netherlands

+31 (0)71 568 76 76
+31 (0)71 568 76 66
Jeroen Snijders (Additional delegate)
Naturalis Biodiversity Center
Naturalis Biodiversity Center
Darwinweg 2

Leiden
Netherlands


NatureServe
Mary Klein (Head of delegation)
President and CEO
NatureServe
4600 N. Fairfax Drive, 7th Floor
Arlington, VA
United States of America

+1- 703-908-1803
Healy Hamilton (Temporary Head of delegation)
NatureServe
NatureServe
4600 N. Fairfax Dr., 7th Floor

Arlington
United States of America


Leslie Honey (Additional delegate)
Vice President of Conservation Services
NatureServe
4600 N. Fairfax Drive, 7th Floor
Arlington, VA
United States of America

+1 703-908-1858
NORDGEN
Arni Bragason (Head of delegation)
Director
NordGen
P.O. Box 41
Smedjevägen 3

Alnarp
Sweden

+46 40 53 66 40
Jonas Nordling (Additional delegate)
IT manager
NordGen
Box 41
Smedjevägen 3

Alnarp
Sweden

+46 40 536653
PBIF
Allen Allison (Head of delegation)
Vice President for Science
Bishop Museum
Bishop Museum
1525 Bernice Street

Honolulu, Hawaii
United States of America

+1 808-848-4145
+1 808-847-8252
Kate Brown-Vitolio (Additional delegate)
Secretariat for the Pacific Regional Environment Program
Secretariat for the Pacific Regional Environment Program
P.O. Box 240 Apia


Samoa

+685 21929 ext. 278
+685 20231
SCAR
Anton Van de Putte (Head of delegation)
Royal Belgian Institute of Natural Sciences
Vautierstraat 29
Brussels
Belgium

+32-2-627-4318
Huw Griffiths (Additional delegate)
British Antarctic Survey
British Antarctic Survey
High Cross, Madingley Road

Cambridge
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland


SMEBD
Mark Costello (Head of delegation)
University of Auckland
University of Auckland
Leigh Marine Laboratory
PO Box 349

Warkworth
New Zealand

+64-9-3737599 ext 83608
+64-9-422 6113
SPNHC
James Macklin (Head of delegation)
Research Scientist
Agriculture & Agri-Food Canada
Agriculture and Agri-Food Canada
Environmental Health
960 Carling Ave, Building 49, CEF, Floor 3, Room 314

Ottawa, Ontario
Canada

+1 613-759-7553
+1 613-759-1599
Species 2000
David Remsen (Temporary Head of delegation)
Senior Programme Officer for the Electronic Catalogue of Names of Known Organisms (ECAT)
The Marine Biological Laboratory (MBL)
Marine Resources Department
7 MBL Street

Woods Hole
United States of America


Vanderlei Canhos (Additional delegate)
Centro de Referência em Informação Ambiental (CRIA)
Centro de Referencia em Informacao
Ambiental - CRIA
Av Romeu Tortima, 388

Campinas
Brazil

++55 19 3288 0466
++55 19 3249 0960
William Alex Gray (Additional delegate)
Cardiff University
Cardiff University
School of Computer Science
Queen's Buildings
5 The Parade, Roath

Cardiff
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 29 20 874440
+44 29 20 875498
TDWG
Cynthia Parr (Head of delegation)
Chief Scientist
The Encyclopedia of Life (EOL)
Encyclopedia of Life (EOL)
Smithsonian Institution
P.O. Box 37012, MRC 106

Washington DC
United States of America


Chuck Miller (Additional delegate)
Chief Information Officer
Missouri Botanical Garden
PO BOX 299
SAINT LOUIS
United States of America

314-577-9419
314-577-0897
Stan Blum (Additional delegate)
California Academy of Sciences
Center for Applied Biodiversity Informatics
San Francisco, CA
United States of America

+1 415 379 5189
UNEP-WCMC
Jonathan Hutton (Head of delegation)
Director
UNEP-World Conservation Monitoring Centre
United National Environment Programme
World Conservation Monitoring Centre
219 Huntingdon Road

Cambridge
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 1223 277314
+44 1223 277136
VertNet
Robert Guralnick (Head of delegation)
Assoc. Professor, Ecology and Evolutionary Biology - Curator of Invertebrate Zoology
University of Colorado
University of Colorado
W348 Museum Collections Building
Campus Box 265

Boulder
United States of America

011-303-735-0441
Carla Cicero (Additional delegate)
Staff Curator, Birds
Museum of Vertebrate Zoology
Museum of Vertebrate Zoology
University of California, Berkeley
3101 Valley Life Sciences Building

Berkeley
United States of America

+1 510 642 7868
David Bloom (Additional delegate)
VertNet Coordinator
University of California-Berkeley
Museum of Vertebrate Zoology
University of California, Berkeley
3101 Valley Life Sciences Building

Berkeley
United States of America

510-643-1620
510-643-8238
John Wieczorek (Additional delegate)
Information architect
Museum of Vertebrate Zoology
Museum of Vertebrate Zoology
3101 VLSB
UC Berkeley

Berkeley, CA
United States of America


1 510 643 8238
Wildscreen
Richard Edwards (Head of delegation)
ARKive Director
Wildscreen
Ground Floor, The Rackhay
Queen Charlotte Street

Bristol
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 117 9157 107
+44 1173 285956
WFCC
Philippe Desmeth (Head of delegation)
President
Belgian Co-ordinated Collections of Microorganisms
Belgian Co-ordinated Collections of Microorganisms
c/o BelSPO
Avenue Louise, 231

Brussels
Belgium

+32 2 238 3713
+32 2 230 5912

Executive Committee

Peter Schalk
Chair
Naturalis Biodiversity Center
Darwinweg 2

Leiden
Netherlands

+31 71 751 7363
+31 71 751 7367
Chair
Jorge Soberón Mainero
1st Vice Chair
Natural History Museum & Biodiversity Research Center
Dyche Hall
1345 Jayhawk Blvd.

Lawrence
United States of America

+1 (785) 864-3897
1st Vice Chair
Motomi Ito
2nd Vice Chair
University of Tokyo
Department of Systems Sciences
Komaba, Meguro-ku

Tokyo
Japan

+81-3-5454-4305
+81-3-5454-4305
2nd Vice Chair
Claude-Anne Gauthier
3rd Vice Chair
Museum national d’Histoire naturelle
Direction générale - CP 24
57, rue Cuvier

Paris
France

+33 1 71 21 46 58
3rd Vice Chair
Walter Berendsohn
Budget Committee Chair
GBIF.DE - Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem
Freie Universität Berlin
Königin-Luise-Straße 6-8

Berlin
Germany

+49 30 838 501 46 (or 43)
+49 30 841 729 43
Budget Committee Chair
Hanna Koivula
Nodes Committee Chair
Finnish Museum of Natural History
PO Box 17

Helsinki
Finland

+358-50-4154850
Nodes Committee Chair
Roderic Page
Science Committee Chair
Division of Ecology and Evolutionary Biology
Faculty of Biomedical and Life Science
Graham Kerr Building
University of Glasgow

Glasgow
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 141 330 4778
+44 141 330 2792
Science Committee Chair
Donald Hobern
Executive Secretary (Ex-officio member)
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen
Denmark

+45 35 32 14 70
Executive Secretary (Ex-officio member)

Science Committee

Roderic Page
Chair
Division of Ecology and Evolutionary Biology
Faculty of Biomedical and Life Science
Graham Kerr Building
University of Glasgow

Glasgow
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 141 330 4778
+44 141 330 2792
Chair
Mark Costello
1st Vice Chair
University of Auckland
Leigh Marine Laboratory
PO Box 349

Warkworth
New Zealand

+64-9-3737599 ext 83608
+64-9-422 6113
1st Vice Chair
Arturo H. Ariño
2nd Vice Chair
Dept. Zoology and Ecology
Irunlarrea, 1

Pamplona
Spain

+34-948425600 x 6296
+34-948425649
2nd Vice Chair
Jean Cossi Ganglo
3rd Vice Chair
Faculté des Sciences Agronomiques
Université d'Abomey-Calavi

Cotonou
Benin

00229 94578915
3rd Vice Chair
Elizabeth Arnaud
Member
Bioversity International
Parc Scientifique Agropolis II
1990, boulevard de La Lironde

Montpellier Cedex 5
France

+33 46 7611302
Member
Guy Cochrane
Member
European Bioinformatics Institute
EMBL Outstation - Hinxton
Wellcome Trust Genome Campus
Hinxton

Cambridge
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 (0) 1223 492 564
Member
Kathy Willis
Member
Biodiversity Institute
Oxford Martin School
Department of Zoology
University of Oxford

Oxford
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland


Member
Peter Schalk
GB Chair (Ex-officio member)
Naturalis Biodiversity Center
Darwinweg 2

Leiden
Netherlands

+31 71 751 7363
+31 71 751 7367
GB Chair (Ex-officio member)
Claude-Anne Gauthier
GB Vice Chair (Ex-officio member)
Museum national d’Histoire naturelle
Direction générale - CP 24
57, rue Cuvier

Paris
France

+33 1 71 21 46 58
GB Vice Chair (Ex-officio member)
Motomi Ito
GB Vice Chair (Ex-officio member)
University of Tokyo
Department of Systems Sciences
Komaba, Meguro-ku

Tokyo
Japan

+81-3-5454-4305
+81-3-5454-4305
GB Vice Chair (Ex-officio member)
Jorge Soberón Mainero
GB Vice Chair (Ex-officio member)
Natural History Museum & Biodiversity Research Center
Dyche Hall
1345 Jayhawk Blvd.

Lawrence
United States of America

+1 (785) 864-3897
GB Vice Chair (Ex-officio member)
Donald Hobern
Executive Secretary (Ex-officio member)
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen
Denmark

+45 35 32 14 70
Executive Secretary (Ex-officio member)

Budget Committee

Walter Berendsohn
Chair
GBIF.DE - Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem
Freie Universität Berlin
Königin-Luise-Straße 6-8

Berlin
Germany

+49 30 838 501 46 (or 43)
+49 30 841 729 43
Chair
Leonard Krishtalka
1st Vice Chair
Biodiversity Institute
Dyche Hall, Room 602B
1345 Jayhawk Blvd

Lawrence
United States of America

+1 785 864 3451
+1 785 864 5335
1st Vice Chair
Eric Chenin
Member
GBIF- France/Institut de Recherche pour le Développement
IRD
32, avenue Henri Varagnat
Bondy Cedex

Paris
France

+33 1 40 79 80 65
Member
Joanne Daly
Member
CSIRO
Black Mountain Laboratories
PO Box 1600

Canberra
Australia

+61-2 6246 4076
+61-2-6276 6273
Member
James Holborow
Member
Private Bag 4715
Christchurch
New Zealand


Member
Patricia Koleff Osorio
Member
Av. Liga Periférico - Insurgentes Sur, Núm. 4903
Col. Parques del Pedregal
Delegación Tlalpan

México D.F.
Mexico

+52 55 5004 5005
+52 55 5004 5031
Member
Ben Wheeler
Member
U.S. Geological Survey
Room 2527, Bldg 810
MS 302, Denver Federal Center

Denver
United States of America

+1 303 202 4663
+1 703 648 4098
Member
Peter Schalk
GB Chair (Ex-officio member)
Naturalis Biodiversity Center
Darwinweg 2

Leiden
Netherlands

+31 71 751 7363
+31 71 751 7367
GB Chair (Ex-officio member)
Donald Hobern
Executive Secretary (Ex-officio member)
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen
Denmark

+45 35 32 14 70
Executive Secretary (Ex-officio member)

Participant Node Managers Committee

Hanna Koivula
Chair
Finnish Museum of Natural History
PO Box 17

Helsinki
Finland

+358-50-4154850
Chair Finland
Alex Asase
1st Vice Chair
Department of Botany
University of Ghana
P. O. Box LG 55, Legon

Accra
Ghana

+233244128800
1st Vice Chair Ghana
Manuel Vargas
2nd Vice Chair
UEA de Bioinformática, INBio
Apdo. Postal 23-3100

Santo Domingo de Heredia
Costa Rica

(506) 507-8177
(506) 507-8274
2nd Vice Chair Costa Rica
Sheila Vergara
Node Manager
Forestry Campus
University of the Philippines at Los Banos,
3/F ERDB Building,
UPLB Forestry Campus,
Los Baños

Laguna
Philippines

+6349 5362865
Node Manager ACB
Roger Caritg
Node Manager
Institut d'Estudis Andorrans
Avinguda Rocafort, 21-23
Edifici El Molí, 3er pis

Sant Julià de Lòria
Andorra

+376 742630
Node Manager Andorra
Faustin Gashakamba
Node Manager
ARCOS

Rwanda

+250 783 023 303
Node Manager ARCOS
Martin Ramirez
Node Manager
A. Angel Gallardo 470
Ciudad de Buenos Aires
Argentina

+54 11 4982 8370, ext. 169
Node Manager Argentina
Dave Martin
Node Manager
CSIRO Ecosystem Sciences
GPO Box 1700

Canberra ACT
Australia

+61 2 6246 4439
Node Manager Australia
Andrea H. Nouak
Node Manager
Federal Ministry for the Environment
Dept. V/9 International Environmental Affairs
Stubenbastei 5

Wien
Austria

+43 1 51522 1616
+43 1 51522 7626
Node Manager Austria
André Heughebaert
Node Manager
Belgian Science Policy
Avenue Louise 231
Louizalaan

Brussels
Belgium

+32(0)2 238 3796
Node Manager Belgium
Jean Cossi Ganglo
Node Manager
Faculté des Sciences Agronomiques
Université d'Abomey-Calavi

Cotonou
Benin

00229 94578915
Node Manager Benin
Suzanne Sharrock
Node Manager
Descanso House
199 Kew Road

Richmond, Surrey
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 208 332 5953
+44 208 332 5956
Node Manager BGCI
Martin Kalfatovic
Node Manager
Smithsonian Libraries
P.O. Box 37012 MRC 154

Washington, DC
United States of America


Node Manager BHL
José Clavijo Albertos
Node Manager
Museo del Instituto de Zoologia Agricola Francisco Fernandez Yepez (MIZA)
Facultad de Agronomia - Universidad Central de Venezuela
Maracay - Aragua 2101 Apdo Postal 4579

Aragua
Venezuela

+58 243 5506958/+58 243 5506959/+58 243 5506957
Node Manager BioNet-AndinoNet
Keng-Yeang Lum
Node Manager
ASEANET
c/o CABI-SEARC
P.O. Box 210

Selangor
Malaysia

+60 3 8943 2921
++60 8942 6490
Node Manager BioNET-INTERNATIONAL
Sónia Ricardo Dias
Node Manager
Via Tre Denari 472/a
Maccarese-Fiumicino

Rome
Italy

+39 06 6118204
+39 0661979661
Node Manager Bioversity International
Luiz Manoel Rocha Gadelha Junior
Node Manager
National Laboratory for Scientific Computing
Av. Getúlio Vargas, 333, Sala 2C-13 - Quitandinha

Petrópolis, Rio de Janeiro
Brazil

+55-24-2233-6296
Node Manager Brazil
Louis Blanc Traoré
Node Manager
Permanent Secretariat of the National Council for Environment and Sustainable Development
01 BP 6486

Ouagadougou
Burkina Faso

+226 50 307343
+226 50 316491
Node Manager Burkina Faso
James Macklin
Node Manager
Agriculture and Agri-Food Canada
Science and Technology Branch
960 Carling Avenue

Ottawa, Ontario
Canada

+1 613 759 7553
+1 613 759 1599
Node Manager Canada
David Shorthouse
Node Manager
Institut de recherche en biologie végétale (IRBV)
Dépt. sciences biologiques
Université de Montréal
4101 Sherbrooke E.

Montréal, Quebec
Canada

+1 343 6111 #82354
Node Manager Canadensys
Zheping Xu
Node Manager
Institute of Botany
20 Nanxincun, Xiangshan, Haidian District

Beijing
China


Node Manager CAS
Scott Miller
Node Manager
The Smithsonian
Office of the Under Secretary for Science
MRC 009
PO Box 37012

Washington
United States of America

+1 202 633 5135
+1 202 633 8942
Node Manager CBOL
Denis Beina
Node Manager
Université de Bangui
Biologie végétale
CERPHAMETA
P.O. Box 1450

Bangui
Central African Republic

+236 75 04 80 24
+236 21 61 78 90
Node Manager Central African Republic
Jörg Holetschek
Node Manager
Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem
Königin-Luise-Str. 6-8

Berlin
Germany

+49 30 838 50174
Node Manager CETAF
Charif Tala Gonzalez
Node Manager
Ministry of Environment
Division of Natural Resources

Santiago
Chile


Node Manager Chile
Yu-Huang Wang
Node Manager
Taiwan Forestry Research Institute
Council of Agriculture
No. 53, Nan-Hai Road
Zhongzheng District

Taipei City
Chinese Taipei

+886 2 2303 9978 ext 2659
Node Manager Chinese Taipei
Daniel Amariles García
Node Manager
Alexander von Humboldt Institute for Research on Biological Resources
Calle 28A #15-09

Bogotá
Colombia

(57) 1 3202767 Ext. 2107
Node Manager Colombia
Emile Kami
Node Manager
Laboratoire de Botanique de CERVE

Congo


Node Manager Congo
Manuel Vargas
Node Manager
UEA de Bioinformática, INBio
Apdo. Postal 23-3100

Santo Domingo de Heredia
Costa Rica

(506) 507-8177
(506) 507-8274
Node Manager Costa Rica
Francisco Pando
Node Manager
GBIF Spain Coordination Unit
C/ Claudio Moyano, 1

Madrid
Spain

+34 91 420 30 17 x 274
+34 91 429 2405
Node Manager CYTED
Isabel Calabuig
Node Manager
Natural History Museum of Denmark
Universitetsparken 15

Copenhagen Ø
Denmark

+45 35 32 11 03
Node Manager Denmark
John Pickering
Node Manager
517 Biological Sciences Building
Athens, GA
United States of America

+1 706-542-1115
+1 706-542-3344
Node Manager Discover Life
Pending appointment
Node Manager





Node Manager DIVERSITAS
Mette Lund
Node Manager
European Environment Agency
Kongens Nytorv 6

Copenhagen
Denmark

+ 45 3336 7215
+ 45 3336 7293
Node Manager EEA
Nathan Wilson
Node Manager
Encyclopedia of Life (EOL)
Center for Library and Informatics
Marine Biological Laboratory
7 MBL St.

Woods Hole
United States of America

+1(508)289-7292
Node Manager EOL
Tiiu Kull
Node Manager
Institute of Agricultural and Environmental Science
Estonian University of Life Sciences
Kreutzwaldi 5

Tartu
Estonia

+372 7311 883
+372 7383 013
Node Manager Estonia
Harriet Davies-Mostert
Node Manager
Endangered Wildlife Trust
Post Bag X11
Modderfontein

Johannesburg
South Africa


Node Manager EWT
Hanna Koivula
Node Manager
Finnish Museum of Natural History
PO Box 17

Helsinki
Finland

+358-50-4154850
Node Manager Finland
Anne-Sophie Archambeau
Node Manager
GBIF France
MNHN Géologie - CP 48
43 Rue Buffon

Paris
France

+33 1 40 79 80 65
Node Manager France
Walter Berendsohn
Node Manager
GBIF.DE - Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem
Freie Universität Berlin
Königin-Luise-Straße 6-8

Berlin
Germany

+49 30 838 501 46 (or 43)
+49 30 841 729 43
Node Manager Germany
Alex Asase
Node Manager
Department of Botany
University of Ghana
P. O. Box LG 55, Legon

Accra
Ghana

+233244128800
Node Manager Ghana
Saïdou Doumbouya
Node Manager
Centre d'Observation, de Surveillance et d'Information Environnementales (COSIE)
BP 3641

Conakry
Guinea

+224 628 20 96 54
+224 45 15 89
Node Manager Guinea
Ben Wheeler
Node Manager
U.S. Geological Survey
Room 2527, Bldg 810
MS 302, Denver Federal Center

Denver
United States of America

+1 303 202 4663
+1 703 648 4098
Node Manager IABIN
Robert Hanner
Node Manager
Centre for Biodiversity Genomics
University of Guelph
50 Stone Road East

Guelph, Ontario
Canada

+1 519 8244120 extension 53479
Node Manager iBOL
Starri Heidmarsson
Node Manager
Icelandic Institute of Natural History Akureyri Division Borgir vid Nordurslod Akureyri
Akureyri
Iceland

+354 460 0520
+354 460 0501
Node Manager Iceland
Nakul Chettri
Node Manager
Dhapakhel, Lalitpur
G.P.O. Box 3226

Kathmandu
Nepal

+97715525313
+97715524509, 5536747
Node Manager ICIMOD
Pending appointment
Node Manager





Node Manager ICIPE
Georgina Avlonitis
Node Manager
PO Box 5319
Tygervalley

Cape Town
South Africa

+27 21 202 0388
+27 87 809 6185
Node Manager ICLEI
David Blankman
Node Manager
Caspi 21 Apt 2A
Jerusalem
Israel

972-77-442-1951
1-(206) 309-0352
Node Manager ILTER
Anoop Pathak
Node Manager
P.O. - Botanic Garden
Howrah
India


Node Manager India
K.P. Raghuram
Node Manager
National Biodiversity Authority
5th floor, TICEL Biopark
Taramani

Chennai
India

+91 44 2254 2777
+91 44 2254 1200
Node Manager India
Tagadur S. Suma
Node Manager
Foundation for Revitalisation of Local Health Traditions
#74/2, Jarakabande
Kaval, Post Attur, Via Yelahanka

Bangalore
India

+91 80 28565847
Node Manager India
Gautam Talukdar
Node Manager
Wildlife Institute of India
Post Box #18
Chandrabani

Dehradun
India

+91 135 2640111 ext. 255
+91 135 2640117
Node Manager India
K. Venkataraman
Node Manager
Zoological Survey of India
M Block, New Alipore

Kolkata
India

+91 44 24423880
+91 44 24642680
Node Manager India
Ahmad Arief
Node Manager


Indonesia

+62-21-87907636
+62-21-87907612
Node Manager Indonesia
Liam Lysaght
Node Manager
National Biodiversity Data Centre
Beechfield House
WIT West Campus Carriganore

Waterford
Ireland

+353 51 306240
Node Manager Ireland
Royi Zidon
Node Manager
Node Manager Israel
Gerald “Stinger” Guala
Node Manager
U.S. Geological Survey
12201 Sunrise Valley Drive, MS 302

Reston, VA
United States of America

+1-703-648-4311
+1-703-648-4224
Node Manager ITIS
Tsuyoshi Hosoya
Node Manager
Department of Botany
National Science Museum
Amakubo 4-1-1

Tsukuba, Ibaraki
Japan


Node Manager Japan
Francis Oguya
Node Manager
P.O. Box 40658
Nairobi
Kenya

+254 (0)20 3742131-4 / 3742161-4
Node Manager Kenya
Hyung Seon (Howard) Park
Node Manager
Korea Institute of S&T Information (KISTI)
245 Daehak-Ro, Yuseong-Gu

Daejeon city
Republic of Korea

+82 42 869 1762
82-42-828-5019
Node Manager Korea, Republic of
Tania Walisch
Node Manager
Museé National d'Histoire Naturelle
25, rue Munster

Luxembourg-Grund
Luxembourg

+352 46 22 40 263
Node Manager Luxembourg
Jaona Ranaivo
Node Manager
BP 1739
Antananarivo
Madagascar

00 261 33 02 772 79
00 261 20 22 26469
Node Manager Madagascar
Moulaye Mohamed Baba Ainina
Node Manager
BP 990
Nouakchott
Mauritania

+222 525 1361
+222 525 31 72
Node Manager Mauritania
Juan Kasa Fudisawa
Node Manager
Liga Periférico - Insurgentes Sur, Núm. 4903
Col. Parques del Pedregal
Delegación Tlalpan

Mexico
Mexico

+52 55 5004 5009
Node Manager Mexico
Wouter Addink
Node Manager
Naturalis Biodiversity Center
PO Box 9517

Leiden
Netherlands

+31 71 7517 364
Fax: +31 71 527 1351
Node Manager Naturalis
Leslie Honey
Node Manager
4600 N. Fairfax Drive, 7th Floor
Arlington, VA
United States of America

+1 703-908-1858
Node Manager NatureServe
Cees Hof
Node Manager
PO Box 93102
Amsterdam
Netherlands

+31 20 525 54 96
Node Manager Netherlands
Jerry Cooper
Node Manager
Landcare Research
PO Box 69040

Lincoln
New Zealand

+64 3 321 9641
+64 3 325 2418
Node Manager New Zealand
Jonas Nordling
Node Manager
Box 41
Smedjevägen 3

Alnarp
Sweden

+46 40 536653
Node Manager NORDGEN
Dag Terje Filip Endresen
Node Manager
Natural History Museum, University of Oslo,
PO Box 1172, Blindern

Oslo
Norway

+47 22851654
Node Manager Norway
William Brown
Node Manager
1900 Benjamin Franklin Parkway
Philadelphia
United States of America

+1 215-299-1016
+1 -299-1017
Node Manager NSCA
Leonard Krishtalka
Node Manager
Biodiversity Institute
Dyche Hall, Room 602B
1345 Jayhawk Blvd

Lawrence
United States of America

+1 785 864 3451
+1 785 864 5335
Node Manager NSCA
Muhammad Ismail
Node Manager
Botanical Sciences Division
Pakistan Museum of Natural History
Garden Avenue
Shakarparian

Islamabad
Pakistan

+92519252085
Node Manager Pakistan
Derek Masaki
Node Manager
Pacific Basin Information Node
310 Ka`ahumanu Avenue
Kahului

Maui
United States of America

+1 808 984 3721
+1 808 242 1128
Node Manager PBIF
Maria Luisa del Rio
Node Manager
Ministerio del Ambiente
Avenida Guardia Civil 205
San Borja

Lima
Peru

+ 511 225 5370
+ 511 225 5369
Node Manager Peru
Diosmedado Cocal
Node Manager
Protected Areas and Wildlife Bureau
Quezon Avenue, Diliman,

Quezon City
Philippines

+63 2 924 6031, local 211
+632 9204486
Node Manager Philippines
Piotr Tykarski
Node Manager
Faculty of Biology, Dept. of Ecology
Biological and Chemical Research Centre
Żwirki i Wigury 101

Warsaw
Poland

+48 22 55 26 537
Node Manager Poland
Rui Figueira
Node Manager
Tropical Research Institute (IICT)
Trav. Conde da Ribeira 9

Lisboa
Portugal

+351 213616340
+351 213634160
Node Manager Portugal
Anton Van de Putte
Node Manager
Vautierstraat 29
Brussels
Belgium

+32-2-627-4318
Node Manager SCAR
Matus Kempa
Node Manager
Department of the Taxonomy of Vascular Plants
Dúbravská cesta 9

Bratislava
Slovakia

+421 2 5942 6145
+421 2 5477 1948
Node Manager Slovakia
Pending appointment
Node Manager





Node Manager Slovenia
Mark Costello
Node Manager
University of Auckland
Leigh Marine Laboratory
PO Box 349

Warkworth
New Zealand

+64-9-3737599 ext 83608
+64-9-422 6113
Node Manager SMEBD
Fatima Parker-Allie
Node Manager
Kirstenbosch Research Center
South African National Biodiversity Institute
P/Bag X7 Claremont 7735

Cape Town
South Africa

+27 21 7998698
+27 21 7998698
Node Manager South Africa
Francisco Pando
Node Manager
GBIF Spain Coordination Unit
C/ Claudio Moyano, 1

Madrid
Spain

+34 91 420 30 17 x 274
+34 91 429 2405
Node Manager Spain
Wouter Addink
Node Manager
Naturalis Biodiversity Center
PO Box 9517

Leiden
Netherlands

+31 71 7517 364
Fax: +31 71 527 1351
Node Manager Species 2000
James Macklin
Node Manager
Agriculture and Agri-Food Canada
Environmental Health
960 Carling Ave, Building 49, CEF, Floor 3, Room 314

Ottawa, Ontario
Canada

+1 613-759-7553
+1 613-759-1599
Node Manager SPNHC
Anders Telenius
Node Manager
Swedish Museum of Natural History
PO Box 50007

Stockholm
Sweden

+46 8 5195 5129
Node Manager Sweden
Yves Gonseth
Node Manager
CSCF, Passage Max-Meuron 6
Neuchâtel
Switzerland

+41 32 7 257 257
+41 32 7 177 969
Node Manager Switzerland
Hulda Gideon
Node Manager
P.O. Box 4302
Dar es Salaam
Tanzania


+255 22 2775313
Node Manager Tanzania, United Republic of
William Ulate
Node Manager
Center for Biodiversity Informatics
Missouri Botanical Garden
4344 Shaw Blvd.

Saint Louis, MO
United States of America

+1 (314) 577-9473 ext.6398
+506-2520-8001
Node Manager TDWG
Aboudou Raoufou Radji
Node Manager
Ornamental Horticulture and Urban Ecology
Université de Lomé

Lomé
Togo

+228 90045114
Node Manager Togo
Innocent Akampurira
Node Manager
Uganda National Council for Science and Technology
Plot 6, Kimera Road, Ntinda
P.O. Box 6884

Kampala
Uganda

+256 414 705 528
+256 414 234 579
Node Manager Uganda
Craig Mills
Node Manager
219 Huntingdon Road
Cambridge
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 (0)1223-277314
Node Manager UNEP-WCMC
Stephen Wilkinson
Node Manager
Monkstone House, City Road
Peterborough
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 1733 866865
+44 1733 555948
Node Manager United Kingdom
Ben Wheeler
Node Manager
U.S. Geological Survey
Room 2527, Bldg 810
MS 302, Denver Federal Center

Denver
United States of America

+1 303 202 4663
+1 703 648 4098
Node Manager United States
Pending appointment
Node Manager





Node Manager Uruguay
Laura Russell
Node Manager
Biodiversity Institute and Natural History Museum
1345 Jayhawk Blvd. Room 606

Lawrence
United States of America

01 785 864 4681
01 785 864 5335
Node Manager VertNet
Juncai Ma
Node Manager
Institute of Microbiology
Chinese Academy of Sciences
No. 1 West Beichen Road
Chaoyang District

Beijing
China

+86 10 64807422
+86-10-64807426
Node Manager WFCC
Richard Edwards
Node Manager
Ground Floor, The Rackhay
Queen Charlotte Street

Bristol
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+44 117 9157 107
+44 1173 285956
Node Manager Wildscreen

GBIF Secretariat

Donald Hobern
Executive Secretary
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen


+45 35 32 14 70
Executive Secretary
Tim Hirsch
Deputy Director and Head of Participation
Universitetsparken 15
Copenhagen


+45 35 32 14 76
Deputy Director and Head of Participation
Anne Mette Nielsen
Head of Administration
Universitetsparken 15
Copenhagen


+45 35 32 14 81
Head of Administration
Susanne Lønstrup Sheldon
HR Manager/PA to the Director

Copenhagen


+45 35 32 14 70
HR Manager/PA to the Director
Søren Bundgaard-Jensen
Financial Officer
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen


+45 35 32 14 82
Financial Officer
Marlene Dalsgaard Nielsen
Administrative Assistant
GBIF Secretariat
Universitetsparken 15

Copenhagen


+45 35 32 14 92
Administrative Assistant
Olaf Bánki
Senior Programme Officer for Participation
Universitetsparken 15
Copenhagen


+45 35 32 14 89
Senior Programme Officer for Participation
Kyle Copas
Science Writer
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

copenhagen


+45 35 32 14 75
Science Writer
Mélianie Raymond
Senior Programme Officer for Node Development

Copenhagen


+45 35 32 14 96
Senior Programme Officer for Node Development
Sampreethi Aipanjiguly
Communications Officer
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen


+45 35 32 14 97
Communications Officer
Maheva Bagard Laursen
Maternity replacement for Communications Officer
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen



Maternity replacement for Communications Officer
Alberto González Talaván
Senior Programme Officer for Training
Universitetsparken 15
Copenhagen


+45 35 32 14 83
Senior Programme Officer for Training
Éamonn Ó Tuama
Senior Programme Officer for Interoperability

Copenhagen


+45 35 32 14 94
Senior Programme Officer for Interoperability
Dmitry Schigel
Programme Officer for Content Analysis and Use
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen


+45 35 32 14 85
Programme Officer for Content Analysis and Use
Siro Masinde
Programme Officer for Content Mobilisation
Global Biodiversity Information Facility
Universitetsparken 15

Copenhagen


+45 35 32 14 77
Programme Officer for Content Mobilisation
Burke Ko
Informatics Liaison




+45 35 32 15 11
Informatics Liaison
Tim Robertson
Head of Informatics

Copenhagen


+45 35 32 14 87
Head of Informatics
Andrea Hahn
Programme Manager

Copenhagen


+45 35 32 14 91
Programme Manager
Jan Legind
Data Manager




+45 35 32 15 10
Data Manager
Kyle Braak
Developer

Copenhagen


+45 35 32 14 79
Developer
Federico Mendez Hernandez
Developer




+45 35 32 15 07
Developer
Oliver Meyn
Developer




+45 35 32 15 12
Developer
Ciprian Vizitiu
Webmaster and System Administrator
Universitetsparken 15, 2100 CPH Ø
Copenhagen


+45 35 32 14 78
Webmaster and System Administrator
Andrei Cenja
System Administrator

Copenhagen


+45 35 32 14 95
System Administrator